خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

"طرح تحول نظام سلامت"؛ مسیری كه طی شد و منظری كه فرا روست

  "طرح تحول نظام سلامت"؛ مسیری كه طی شد و منظری كه فرا روست

   شد و منظری كه فرا روست" src="http://www.axgig.com/images/74137313552023223609.jpg" alt=""طرح تحول نظام سلامت"؛ مسیری كه طی شد و منظری كه فرا روست" width="400" height="350" />

  یکسال و اندی است که از روزشمار اجرای طرح بزرگ و متحول کننده ی حوزه ی پرچالش سلامت کشور تحت عنوان "طرح تحول نظام سلامت" می گذرد. اگر چه گاهی برای برآورد نتیجه ی دلخواه، ملموس و قابل استناد، بایستی مدت زمانی و یا سالیانی حتی، درنگ نمود تا ثمرات و میوه های شیرین طرحی به این وسعت و گستردگی را مشاهده کرد، برشمرد و از آن بهره مند شد؛ همین یکسال را اما با اندکی گذشت، می توان گواه و ضامن خوبی برای اثبات کارآمدی و اثربخشی این پروژه کم نظیر انقلابی در حوزه ی بهداشت و درمان در سطوح کلان تا خرد آن به شمار آورد.

  سازوکارهای اجرایی طراحی شده بر مبنای کارشناسی و عقلانیت و مبتنی بر بازخوردهای گام به گام اصلاح گرانه و منعطف، سبب انسجام و هماهنگی بیش از پیش و حرکت و تحرک تعالی گونه و روبه رشد این پروژه ی بزرگ در همه ابعاد و فازهای پی در پی آن بوده و هست و البته ناگفته نماند به سان همه طرح ها و برنامه های بزرگ در مقیاس کلان ملی، احتمال بروز خطاها و لغزش های جرئی نیز هست که با توجه به نتایج چشمگیر حاصل از اجرای موفق این طرح تاکنون و توانایی تحسین برانگیز در جلب رضایت اکثریت قابل توجه مردم از آن، می توان از ضریب ناچیز خطاهای آن به دیده اغماض چشم پوشید و گذشت.

  شاید سالیانی پیش، پرداخت کمتر از ده درصد کل هزینه های درمان و بستری در بیمارستان های دولتی بیشتر به شوخی و لطیفه ای باورنکردنی شباهت داشت. برخورداری از امکانات و تسهیلات بیمارستانی به صورت رایگان برای زایمان، رویایی دست نیافتنی می نمود و حتی تصور حضور پزشکان متخصص و فوق تخصص در مناطق محروم کشور به فرض محال تعبیر می شد و چندین و چند مثال دیگر که ذکر آن ها از حوصله ی این مقال اندک، فراتر است.

  اینک به فضل الهی و به پشتوانه ی فرامین داهیانه و حمایت های همه جانبه و بی دریغ مقام معظم رهبری (مدظله العالی) که یکی از دغدغه های همیشگی ایشان، چالش ها و معضلات فراوان پیش روی مردم در حوزه سلامت کشور بوده است و همچنین تدبیر و درایت کم نظیر دولت تدبیر و امید و سکان داری جهادی و مبتنی بر برنامه محوری و عقلانیت وزیر محترم بهداشت و درمان و البته مجاهدت و همراهی بی نظیر مدیران ارشد و میانی و همه کارکنان تلاشگر این وزارت از صدر تا ذیل آن و تا دوردست ترین مناطق و روستاهای محروم کشور، این تصویر و تصور دور از دسترس، به واقعیتی شگفت و انکار ناشدنی بدل شده است که حتی زبان و لسان منتقدین ابتدایی این طرح عظیم را به تحسین واداشته و البته آنان را در کنار همه مردمان این سرزمین بر سر خوان پرنعمت "طرح تحول نظام سلامت کشور" نشانده است.

  در درازنای این مسیر پرفراز و نشیب که اکنون چندی است شمع یکسالگی برآمدن و بالیدنش را خاموش کرده ایم؛ دانشکده علوم پزشکی شوشتر که متولی حوزه سلامت این شهرستان است افتخار دارد با درایت، مدیریت جهادی، تلاش و پشتکار روبه افزون و همت و تلاش مثال زدنی همه سطوح کلان تا خرد مدیریتی و عملیاتی اش، پای در وادی پرشور و شعور خدمتگزاری بی شائبه و بی چشمداشت به مردم شریف شهرستان نهاده و به ندای پر طنین رهبر عظیم الشان انقلاب برای انجام کاری جهادگرانه و در خور شأن شهروندان این دیار، در عرصه خطیر سلامت شهرستان لبیک و یا علی گفته است.

  امید می رود ثمرات پرشمار و برکت خیز این طرح، علی رغم همه ی کاستی ها و محدودیت های مالی و اعتباری، در آینده ای نزدیک با حضور پررنگ و ارزشمند سازمان های مردم نهاد، خیرین بزرگوار و شهروندان فعال و تلاشگر حوزه سلامت شهرستان شوشتر و ورود به مسیر یاری رسانی به تامین و تجهیز بیمارستان ها و مراکز درمانی شهرستان به تجهیزات پیشرفته ی مورد نیاز مثل سونوگرافی، CT اسکن و MRI و یا ساخت خوابگاه استاندارد دانشجویی و ساخت مجتمع پزشکان و ... به بار و ثمری شیرین بنشیند و برگ زرین دیگری در تاریخ پر افتخار این سرزمین کهن تا همیشه ی زمان، ثبت و ضبط گردد.

   

  روزبه خدادادی

  قائم مقام ریاست در حوزه مشارکت های اجتماعی و دبیر اجرایی طرح تحول نظام سلامت دانشکده علوم پزشکی شوشتر


  این مطلب تا کنون 4 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : سلامت ,حوزه ,شهرستان ,تحول ,کشور ,نظام ,نظام سلامت ,تحول نظام ,حوزه سلامت ,سلامت کشور ,سلامت شهرستان ,علوم پزشکی شوشتر ,
  "طرح تحول نظام سلامت"؛ مسیری كه طی شد و منظری كه فرا روست

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر